Parool: Wie niet naar Oerol kan, moet naar festival Karavaan in Alkmaar voor het allerbeste locatietheater

3 dansers in atletische houdingen in een keukenblok, foto bij voorstelling Big 30 van Collectief MAMM
Sjoerd Derine

4-06-25 De programmeringskwaliteit van Oerol, het meest befaamde locatietheaterfestival van Nederland, op Terschelling, blijft onverminderd hoog. Maar in en rond Alkmaar heeft festival Karavaan inmiddels Oerolachtige allure. De hoogtepunten (en nog meer tips voor locatietheater).


Met een regen aan premières en sterke voorstellingen op bijzondere locaties – van het strand bij Schoorl en boerderijen tot aan de Hoogovens in IJmuiden – is festival Karavaan een walhalla voor liefhebbers van locatietheater.

De Letterbak, het inmiddels ontmantelde gebouw voor de lokale nieuwsproductie in Alkmaar dat deze zomer gesloopt wordt, is zo’n bijzondere locatie. De dansers van collectief MAMM bevechten en omarmen elkaar daar in The Big 30. Zij vliegen en duikelen door de gestripte kantine, de print- en vergaderruimte en postkamer om de pijnpunten uit te beelden van het bereiken van de leeftijd van dertig jaar: concurrentie op de arbeids-, relatie- en woonmarkt.

Zo snoeihard, zo gracieus, zo uitgebalanceerd agressief – wat een geweldig gezelschap. Met individuele acrobatische hoogstandjes en verbluffend samenspel waar veel durf en blindelings vertrouwen in elkaar uit spreekt. Het spel vooraf om het publiek in de keuzestresswereld van een dertiger te trekken, is lief en wat onbeholpen, maar het spektakel van MAMM is onvergetelijk.

Alkmaarse VOC-kooplieden

Dertigers treffen we ook aan in Rosette & Baron, over de belangen die Alkmaarse VOC-kooplieden in de zeventiende eeuw hadden in de specerij- en slavenhandel. Als een jong stel met Indische achtergrond net verhuisd is naar een oude patriciërswoning in Alkmaar, komt het er achter dat het ook de plek is geweest waar twee tot slaaf gemaakten hebben gewerkt voor een van de rijke Alkmaarse families.

De vrouw van het stel raakt geïntrigeerd, en zelfs bezeten door die geschiedenis, terwijl haar verkrampte partner er niets van wil weten. Hij weet wat het wroeten in de slavernijgeschiedenis met zijn vader heeft gedaan. Het zet de verhouding tussen de twee op scherp.

De voorstelling is gebaseerd op historische feiten. Belangrijke bron is een schilderij, waar Rosette als bediende bij een groot feestmaal in een hoekje staat afgebeeld. Een stadswandeling langs koloniale sporen in de stad, te beginnen bij de majestueuze woning waar Rosette en Baron naartoe zijn verscheept, biedt bruikbare context bij het ontroerende en verfijnd gespeelde verhaal.

Karavaan, t/m 9 juni in en rond Alkmaar. Het is mogelijk om meerdere voorstellingen op een dag te zien. Het centraal gelegen festivalterrein Yes in my backyard (YIMBY) heeft eettentjes en minivoorstellingen.

BRON: Parool

Recent nieuws

Bezorger geeft bloemetje aan bezorgster terwijl op de achtergrond aan de lopende band word gewerkt
Moon Saris

KARAVAAN FESTIVAL MAAKT IMPACT MET PRIKKELEND PROGRAMMA VAN NIEUWE GENERATIES

ALKMAAR – 10 juni 2025 Een boeiende voorstelling over het Indonesisch slavernijverleden, de complexe wereld van agenten gebracht in een wervelende spektakelvoorstelling of een Alkmaarse burgemeester met grootheidswaanzin in een fraaie stadsopera. Twaalf dagen lang kon je het meemaken tijdens het bekende locatietheaterfestival van Karavaan. Met prikkelende thema’s schuwde Karavaan Festival de hedendaagse spanningen in de samenleving niet, maar wist het op theatrale wijze een brug te slaan tussen het publiek en wat er in de wereld speelt. Met het festival bereikte Karavaan ruim 29 duizend bezoekers en wist daarmee een breed en divers publiek aan te spreken.

Lees verder
Tim speelt met zijn saxofoon op een boerderij voor een zittend publiek
Moon Saris

LANCERING PLATFORM NIEUW PEIL, OUDE GROND – EEN CULTUREEL PROGRAMMA OVER WATER EN BODEM IN NOORD-HOLLAND NOORD

ZUIDSCHERMER - Op dinsdagavond 4 juni om 19:00 vindt in Zuidschermer de feestelijke lancering plaats van het meerjarig cultureel programma Nieuw Peil, oude grond, een samenwerking tussen Karavaan, Stedelijk Museum Alkmaar en BPD Cultuurfonds. Dit bijzondere initiatief stelt de transformatie van het Noord-Hollandse landschap centraal en brengt via kunst en cultuur urgente vragen rond water, bodem en leefomgeving tot leven.

Lees verder

Indrukwekkende VR-experience op Yes In My Backyard Festival van Plant een Olijfboom

ALKMAAR - Tijdens het Yes In My Backyard Festival in Alkmaar is zaterdag 7 juni van 16.00 tot 20.00 uur de indrukwekkende VR-experience te zien van Plant een Olijfboom. De installatie is onderdeel van de Tegenlicht Meet-up De kunst van het wegkijken, die in de avond na de experience te bezoeken is. De beleving nodigt bezoekers uit om letterlijk stil te staan bij onrecht, vanuit nieuwsgierigheid, zonder oordeel – en met ruimte voor reflectie en gesprek.

Lees verder

Volg ons op social media!

Winkelwagen