15-01-25 ALKMAAR - Alkmaar krijgt een pornofilmfestival. En dat wordt niet plat en ranzig, verzekert Veerle van de Laar van Cultuur Kartel, de organisator van het festival. „We programmeren artistieke, ethische porno-fragmenten. Vrouwvriendelijk en met consent.”
EROS heet het festival, waarvoor de liefhebber van artistieke vrouwvriendelijke porno de agenda maar één avond vrij hoeft te houden. Op Valentijnsdag – 14 februari – gaat het gebeuren, in theater De Drukkerij. Er zijn korte films te zien die maximaal 20 minuten duren. Titels van de films zijn nog niet bekend. Ze worden geselecteerd in samenwerking met Filmhuis Alkmaar.
Daarnaast is er een uitgebreid randprogramma. De films worden afgewisseld met discussies met makers en acteurs. Er zijn foto-exposities en een workshop literaire erotiek. „Het programma is nog niet helemaal rond. We zijn met nog meer dingen bezig”, zegt Van de Laar. „Zoals een presentatie over de geschiedenis van de Achterdam, maar of dat lukt is niet zeker.”
Van de Laar benadrukt dat het gaat om films die seksualiteit, erotiek en pornografie op een respectvolle manier belichten. „Het is niet plat en vulgair.”
De films zijn onderworpen aan de Kijkwijzer. „De minimumleeftijd is 18 jaar en dat is ook de leeftijdsgrens die we voor onze bezoekers hanteren.” EROS zet zich in voor diversiteit en inclusiviteit. Queer-organisaties LezLinkUp en ClubKudt hebben een aandeel in het programma.
Populair
Met het festival wil Cultuur Kartel een taboe doorbreken, zegt Van de Laar. „Porno is populair, heel veel mensen kijken het, maar lang niet iedereen praat erover. Er rust een taboe op. Ons festival wil onderzoeken waarom dat zo is. We willen het uit de taboesfeer trekken. Waarom schieten we toch altijd zo in de kramp als het over porno gaat. Iedereen is toch geïnteresseerd in seks. Of bijna iedereen.”
Het taboe op pornografie is al minder onder de jongere generatie. Dat is precies de doelgroep waarop Cultuur Kartel zich richt. Cultuur Kartel is opgericht door twintigers die het cultuuraanbod in Alkmaar saai vonden. „We besloten er zelf iets aan te doen en zijn events gaan organiseren”, zegt Van de Laar. „Het mag best wat spannender. Zo willen we Alkmaar levendig houden en voorkomen dat jongeren wegtrekken uit de stad.”
Tickets voor het festival kosten 10 euro en zijn te verkrijgen via www.cultuurkartel.nl