THEATERKRANT: TUIMELEND OVER TAFELS EN BUREAUSTOELEN MAKEN DANSERS DE RATRACE VAN DE DERTIGER VOELBAAR

3 dansers in atletische houdingen in een keukenblok, foto bij voorstelling Big 30 van Collectief MAMM
Sjoerd Derine

11-06-25 Vijf dansers staan met hun gezicht naar het publiek en trekken een setje kleding aan. Ze staan even stil en schuiven dan door om de volgende outfit te passen. Verschillende looks passeren de revue; backpacker, sporter, zakenman, casual en alledaags. Een tastbare metafoor voor alle identiteiten die de huidige dertiger zichzelf aanmeet.


In een verlaten redactiekantoor in Alkmaar, de Letterbak, verzamelen bezoekers van de voorstelling The Big 30 zich in de ontvangstruimte. Op een groot bord op de vloer wagen enkele mensen zich aan het spel Levensweg, waarin zij al worden ingeleid in het thema van de voorstelling. Dan nemen choreografen Maxime Abbenhues en Mees Meeuwsen van Collectief MAMM ons mee een grote ruimte in. 

Daar waar vroeger de drukpersen draaiden, ligt nu een grote stapel kleding op de grond met een kring van kussentjes eromheen waarop we plaatsnemen. Begeleid door een indringend soundscape van Tom van Wee komt de berg kleding langzaam in beweging. Er steekt een hand uit, dan een bovenlichaam, om vervolgens een danser te tonen die in gevecht lijkt met zichzelf en alle kleding om zich heen. 

In The Big 30 worden we meegevoerd in de ratrace die de dertiger ervaart. Abbenhues en Meeuwsen begeleiden de bezoekers het hele gebouw door. De voorstelling is prachtig geïntegreerd in de locatie. In alle gangen en zalen van het verlaten kantoorpand zijn subtiele verwijzingen naar de voorstelling te vinden. Een hoopje kleding op een trapleuning of een whiteboard met de tekst ‘Turning 30 is like putting a new jacket on. Does yours fit?’

Het is de kracht van locatietheater, waar festival Karavaan om bekend staat. Collectief MAMM maakte al eerder voorstellingen voor het festival en ook dit jaar zijn de jonge makers uitgenodigd om de Letterbak, die eind dit jaar gesloopt zal worden, nog eenmaal tot leven te wekken. Het speelse lichtontwerp van Jasper Kayser doet de verlaten ruimtes goed tot hun recht komen. 

Een danser springt in de armen van een ander en wordt vervolgens met kracht weer weggesmeten. Slides, handstands en koprollen wisselen elkaar in rap tempo af. In een spel van intiem acrobatisch partnerwerk vangen de dansers elkaar op en duwen elkaar met veel kracht weer weg. Hoe onderhoud je vriendschap, terwijl je concurrenten bent in een race to the bottom? 

Dertig; de leeftijd waarop alles tegelijk op je af komt. Carrière moeten maken, kinderen krijgen of nog uitstellen, willen reizen en een huishouden moeten onderhouden. Een fase waarin je het gevoel hebt dat op alle fronten perfectie van je wordt verwacht. Tuimelend over tafels en bureaustoelen maken de dansers voelbaar hoe vermoeiend dit eigenlijk is en zetten met een knipoog vraagtekens bij hoe wij hier als maatschappij mee omgaan.

BRON: Theaterkrant

Recent nieuws

Bezorger geeft bloemetje aan bezorgster terwijl op de achtergrond aan de lopende band word gewerkt
Moon Saris

KARAVAAN FESTIVAL MAAKT IMPACT MET PRIKKELEND PROGRAMMA VAN NIEUWE GENERATIES

ALKMAAR – 10 juni 2025 Een boeiende voorstelling over het Indonesisch slavernijverleden, de complexe wereld van agenten gebracht in een wervelende spektakelvoorstelling of een Alkmaarse burgemeester met grootheidswaanzin in een fraaie stadsopera. Twaalf dagen lang kon je het meemaken tijdens het bekende locatietheaterfestival van Karavaan. Met prikkelende thema’s schuwde Karavaan Festival de hedendaagse spanningen in de samenleving niet, maar wist het op theatrale wijze een brug te slaan tussen het publiek en wat er in de wereld speelt. Met het festival bereikte Karavaan ruim 29 duizend bezoekers en wist daarmee een breed en divers publiek aan te spreken.

Lees verder
Tim speelt met zijn saxofoon op een boerderij voor een zittend publiek
Moon Saris

LANCERING PLATFORM NIEUW PEIL, OUDE GROND – EEN CULTUREEL PROGRAMMA OVER WATER EN BODEM IN NOORD-HOLLAND NOORD

ZUIDSCHERMER - Op dinsdagavond 4 juni om 19:00 vindt in Zuidschermer de feestelijke lancering plaats van het meerjarig cultureel programma Nieuw Peil, oude grond, een samenwerking tussen Karavaan, Stedelijk Museum Alkmaar en BPD Cultuurfonds. Dit bijzondere initiatief stelt de transformatie van het Noord-Hollandse landschap centraal en brengt via kunst en cultuur urgente vragen rond water, bodem en leefomgeving tot leven.

Lees verder

Indrukwekkende VR-experience op Yes In My Backyard Festival van Plant een Olijfboom

ALKMAAR - Tijdens het Yes In My Backyard Festival in Alkmaar is zaterdag 7 juni van 16.00 tot 20.00 uur de indrukwekkende VR-experience te zien van Plant een Olijfboom. De installatie is onderdeel van de Tegenlicht Meet-up De kunst van het wegkijken, die in de avond na de experience te bezoeken is. De beleving nodigt bezoekers uit om letterlijk stil te staan bij onrecht, vanuit nieuwsgierigheid, zonder oordeel – en met ruimte voor reflectie en gesprek.

Lees verder

Volg ons op social media!

Winkelwagen